Somatotypy

Somatotyp to rodzaj budowy ciała. Jesteśmy z natury chudzi, grubi albo umięśnieni. Stąd powstał podział na ektomorfików, endomorfików oraz mezomorfików. Za pewne utożsamiasz się jako któryś z tych typów, ale czy ma to w ogóle sens?


Rozróżnijmy najpierw dwa czynniki, mianowicie genetykę oraz tryb życia. Chuda osoba niekoniecznie ma szybszą przemianę materii od kogoś grubego. Częściej jest odwrotnie, bo podczas tycia ciało się adaptuje przyśpieszając metabolizm, aby móc strawić większe ilości jedzenia. Dlaczego, więc w takiej sytuacji dana osoba jest chuda pomimo wolniejszego metabolizmu. Bo się więcej rusza. Nie koniecznie biega, możliwe, że jest aktywna z natury. Taki ma sposób bycia. Z drugiej strony niektórzy faktycznie posiadają ekstremalnie szybki lub wolny metabolizm, czego konsekwencją jest bycie chudym lub grubym. Jednak zamiast narzekać, że nie możesz przytyć, zacznij jeść tyle ile możesz i jeszcze więcej albo w drugą stronę, utnij kalorie, bo w innym przypadku zawsze będziesz stał w miejscu.


Po co się określać danym somatotypem? Właściwie po nic. Ktoś o tęgiej budowie wcale nie powinien trenować lub jeść inaczej niż szczupła osoba. Każdego obejmują te same prawa. Czyli jedząc więcej niż potrzebujesz tyjesz, a jedząc mniej chudniesz. Ćwicząc budujesz mięśnie, natomiast nie ćwicząc tracisz je. Możliwe, że ktoś podaje Ci na tacy idealny plan treningowy, akurat pod Twoją budowę. Jest to często spotykany trik marketingowy, nic wartościowego za tym nie stoi.


Czy Twój somatotyp ma wpływ na sukces sylwetkowy? Niezbyt, a jeśli ma to jest on niezauważalny. Spójrz na kulturystów, wszyscy na scenie wyglądają tak samo. Czy to oznacza, że są mezomorfikami? Nie, w młodości jeden wyglądał jak ektomorfik, a drugi jak endomorfik, a jednak koniec końców niczym się nie różnią, bo łączył ich ten sam cel. To jak wyglądasz dziś nie definiuje tego jak możesz wyglądać jutro.

52 wyświetlenia