NO PAIN NO GAIN - ale czy na pewno?

Roztrenowanie. Jest to pewna forma inwestycji w przyszłość. Musi mieć miejsce, jeśli patrzysz na trening długoterminowo. Dla wyjaśnienia posłużę się czymś co wykonuje prawie każdy – pracą. Jesteśmy w stanie pracować naprawdę długo, jednak przychodzi taki moment, że nam się nie chce, wypalamy się. Wielu z nas się przed tym skutecznie broni, ale nie wszyscy. Oczywiście obroną jest przerwa. Nie jesteśmy robotami, a krótki odpoczynek paradoksalnie pozwala nam w dłuższej skali czasu wykonać więcej pracy, bo będzie ona po prostu przyjemniejsza i lżejsza.


Teraz pozostaje nam obrać odpowiednią strategię. Możemy zaczynać roztrenowanie, kiedy zaczniemy intuicyjnie czuć, że jesteśmy przetrenowani albo wcześniej zaplanować termin roztrenowania, które powinno występować co 3-4 miesiące i trwać tydzień lub więcej w razie potrzeby. Jest wiele sposobów na roztrenowanie. Możesz zupełnie nie trenować, ale raczej polecam zająć się jakąś lżejszą formą treningu, bo Twój poziom energii będzie zdecydowanie za duży i możesz zwariować z bezczynności. Polecam bieganie, rower lub basen . Oczywiście wszystko na luzie. Możesz również zmniejszyć ciężar oraz ilość serii o połowę i skupić się na poprawieniu techniki. Dla przykładu oczywiście posłużę się treningiem na klatkę. Powiedzmy, że normalnie robisz:


- 4 serie wyciskania na ławce poziomej 5x120kg = 600kg

- 4 serie rozpiętek na ławce skośnej dodatnie 15x20kg = 300kg


Następnie filtrujemy te ćwiczenia przez formułkę, która znajduje się powyżej i wychodzi nam taki o to wynik:


- 2 serie wyciskania na ławce poziomej 3x100kg = 300kg

- 2 serie rozpiętek na ławce skośnej dodatnie 15x10kg = 150kg


Tą zasadę stosujemy do każdego ćwiczenia. Podejdź do roztrenowania trochę jak do zabawy, nie masz się zmęczyć, tylko odpocząć.


3 symptomy przetrenowania:

1. Od dłuższego czasu nie możesz progresować z ciężarem

2. Czujesz bóle mięśni i stawów

3. Jesteś zmęczony psychicznie, masz problemy ze skupieniem

11 wyświetlenia