Katabolizm mięśni

Katabolizm to proces, w którym organizm odżywia się mięśniami, czego skutkiem jest ich zanik. Białka w naszym ciele ciągle się niszczą i budują. Chodzi o to, aby doprowadzić do dominacji budowy nad destrukcją. Nie musisz od razu po zakończeniu ćwiczeń biec do szatni, aby jak najszybciej zjeść ryż albo wypić szejka proteinowego, bo inaczej cały Twój wysiłek pójdzie na marne. mięśnie nie znikną, jeśli po treningu zrobisz sobie kilkugodzinny post. Problem leży zupełnie gdzie indziej.


Źle wykonana redukcja, zbyt mała podaż białka oraz brak snu. Strzeż się tej demonicznej trójcy, jeśli nie chcesz stracić na objętości mięśni. Jeżeli chcesz szybko schudnąć i zaczynasz głodówkę to wiedz, że efekt końcowy najprawdopodobniej Cię nie zadowoli. Możesz tracić na wadze i pomimo tego budować mięśnie, kiedy dopiero zaczynasz przygodę z treningiem siłowym i nie jesteś na dużym deficycie kalorycznym, dlatego wagę powinieneś zbijać powoli, około 0,5-1% wagi ciała na tydzień. Im bardziej jesteś otyły tym na większy procent możesz sobie pozwolić. Dzięki temu zyskasz ładnie wysportowaną sylwetkę, zamiast pseudonimu człowieka patyka. Podaż białka powinna wynosić około 1,5-2g na kg ciała, dzięki czemu mięśnie będą prawidłowo odżywione. Ilość snu czyni ogromną różnicę i to od niej w dużej części zależy co spalisz, mięśnie czy tłuszcz. Zbyt mała ilość snu=słabsza regeneracja=mniejsza ilość mięśni. Nie chodzi o jakąś subtelną różnicę. Sen naprawdę potrafi wiele odmienić.


Wymieniłem powyżej czynniki prowadzące do negatywnych skutków, więc teraz skupię się na pozytywnym aspekcie, który jest najważniejszy ze wszystkich. Chodzi oczywiście o zachowanie siły, czyli trening. Nie ważne co byś robił, bez ćwiczeń nie doprowadzisz do anabolicznych reakcji mięśni i nie zwiększysz ich rozmiarów. Im więcej dźwigasz tym jesteś większy, co jest logiczne. Dlatego na masie powinieneś skupiać się na zwiększaniu kilogramów, natomiast na redukcji starać się je utrzymywać lub ewentualnie pozwolić na lekki spadek. Siłę zachowujesz lub zwiększasz poprzez wykonywanie mniejszej ilości powtórzeń (około 3-5) oraz zwiększanie całkowitej objętości, która mówi np.: ile kg wycisnąłeś podczas całego treningu, czyli jeśli było to 100kg 5x5 to objętość równa się 2500kg (5 x 5 x 100). Na następnym treningu możesz ją zwiększyć do 2550kg itd. W przypadku utraty siły podczas redukcji, zmniejsz ilość serii np.: do 100kg 5x3, aby za wszelką zostać na tym samym ciężarze oraz ilości powtórzeń.

85 wyświetlenia1 komentarz