Dyscyplina

Dyscyplina jest czynnikiem, który odróżnia ludzi sukcesu od reszty. Nie ważne jak daleko jesteś od celu, dzięki niej dojdziesz dokładnie tam, gdzie chcesz się znaleźć. Nie chodzi mi o sam aspekt kształtowania sylwetki, tylko całe życie. Bez względu na to czy chcesz być bogaty, pobić rekord świata lub zacząć wcześnie wstawać, bez dyscypliny nigdy nie będziesz miał kontroli nad swoim życiem i wszystko będzie zależało od losu.


Bez dyscypliny jesteś zdany na tak zwany małpi umysł, czyli naturę człowieka, która jest leniwa i szuka wygody. Problem polega na tym, że wybierając komfort, nie unikniesz trudu, wręcz przeciwnie, wróci on kiedyś do Ciebie z podwójną siłą. Tak, więc masz przed sobą dwa wybory, każdy łatwy wybór przybliża Cię do trudnego życia, a każdy trudny do łatwego. Potraktuj to jako inwestycję w siebie. To nie jest tak, że raz podejmiesz trudną decyzję i załatwione. Musisz podejmować dziesiątki takich wyborów każdego dnia. Prędzej czy później i tak wygra lenistwo i to jest okej, powinieneś sobie czasem na nie pozwolić, ale później wróć na właściwą ścieżkę.


Jak wyrobić dyscyplinę? Poprzez świadome wybory, na przykład kiedy nie chce Ci się czegoś zrobić, ale wiesz, że to ważne i dzięki temu Twoje życie będzie lepsze to zmuś się. Takie ciągłe zmuszanie spowoduje, że trudne wybory będą normalnością i przestaniesz coś robić zależnie od tego czy chcesz lub nie, tylko dlatego, bo cię to przybliża albo oddala od celu.

Na początku jest naprawdę ciężko, możliwe, że dzień w dzień będziesz sam ze sobą przegrywał, ale w końcu, nawet po kilku miesiącach, zacznie Ci się udawać. Traktuj to jako trening. Uważaj na prokrastynację, czyli nawyk odkładania czegoś na później. Kiedy jest coś do zrobienia to możesz wybrać wygodę i odłożyć to na jutro, a następnie wrócić do czynności, która sprawia Ci przyjemność. W ten sposób uczysz się uciekania od trudności. Zamiast tego zacznij szukać wyzwań i bierz się do roboty.


Co możesz zyskać? Kontrolę nad własnym życiem. Rzecz jasna, dalej będą pewne czynniki, na które nie możesz mieć wpływu, ale z czasem przestaniesz w ogóle brać pod uwagę ich istnienie i skupisz się tylko i wyłącznie na tym, co możesz zrobić, aby było lepiej. Poza tym zaczniesz czuć się dobrze sam ze sobą, Twoje poczucie własnej wartości gwałtownie wzrośnie.

50 wyświetlenia1 komentarz